Pomoc! Nechcené nakrytie

Pes mi obskočil fenu! Ušla mi fena! Čo teraz?!

Nechcené krytie je vec, ktorá sa bohužiaľ občas stane. Aj keď situácia je to nie ľahká, nieje neriešiteľná a žiadna panika nie je nevyhnutá, je lepšie mať základné informácie vopred.

Nechcené nakrytie, ale chcem šteniatka

V prípade, že je Vaša kokeršpanielka s PP a uchovnená (aké sú podmienky chovnosti kokeršpaniela?) a vlastníte aj nechceného kokrieho ženícha, kontaktujte poradcu chovu a pokúste sa dať si “do poriadku papiere”.

V prípade, že máte kokeršpaniela bez PP, samozrejme, šteniatka si môžete nechať tak či tak, je to veterinárne zdravé riešenie (pokiaľ nie je fena prvorodička staršia ako 5 rokov). Ale zamyslite sa prosím nad tým, či Vám stojí za to nechávať prechádzať fenku trápením pôrodu a vecí “okolo toho”, len preto, že Ste ju vy neustrážili, a či by vlastne nepadlo vhod uvažovať o kastrácii. Čítajte tiež Chcem šteniatka!

Nechcené nakrytie a nechcem šteniatka

V prípade, že Ste šteniatka nikdy neplánovali, alebo fenku nemáte uchovnenú a nechcete množiť nepapierové šteniatka (za čo Vám s chovateľmi a ľudmi z útulku veľmi ďakujeme!) je ideálne hneď kontaktovať Vášho veterinára a dohodnúť sa s ním na jednom s nasledujúcich postupov.

  • Podať injekciu proti splodeniu. Injekciu Vám nadávkuje veterinár podľa váhy fenky a je nutné ju podať do 4 dní od nehody (nechceného nakrytia) a opakovať po pár dňoch.

PLUS: Najrýchlejšie riešenie.

MÍNUS: Jedná sa o enormne veľký hormonálny zásah do organizmu, ktorý môže byť v konečnom dôsledku zbytočný.

  • Urobiť sonografiu po 25 dňoch na potvrdenie, alebo vyvrátenie úspešnosti nakrytia (teda, či vaša fenka šteniatka vlastne vôbec čaká) a voliť kastráciu fenky alebo potratovú injekciu.

PLUS kastrácie: Fenka nebude zaťažená potratom a vy sa nabudúce (ne)háranie vyhnete stresom a v najhoršom prípade ďalšiemu nechcenému nakrytiu. Fenka po kastrácii odchádza do 5 hodín domov po svojich a zotatovanie trvá okolo 3-5 dní.

MÍNUS kastrácie: narkóza.

PLUS potratu: Možnosť uchovnenia fenky v budúcnosti a po čase plánovaného krytia pod záštitou FCI a SKJ.

MÍNUS potratu: veľký hormonálny zásah do organizmu a niektoré jedince to veľmi zle znášajú. Doba zotavovania 3-4 dni.

Zhrnutie

Pokiaľ nemáte možnosť urýchleného odporúčania na krytie (teda záruku, že Vaše šteniatka budú s PP), odporúčam informovať veterinára, fenku sledovať a po 25-30 dňoch ísť na sonografiu. Potom je už len na Vás, či sa rozhodnete pre potrat alebo kastráciu v závislosti od spomenutého vyššie.

Samozrejme, najlepšia liečba je prevencia a to platí aj v tomto prípade Neriskujte a nepúšťajte fenu tam, kde to nemáte na 120 percent pod kontrolou (lebo 100 je v tomto prípade stále málo ) Držíme palce!

Článok vznikol Na článok aj obrázky sa vzťahuje plný © Ellyris. Tento originál článok je možné kopírovať výhradne so súhlasom majiteľa s priznaním kopyrightu a linkom na tento originál článok. V prípade záujmu nás kontaktujte.

2 Responses

  1. […] psíky odchádzajú začipované (a čip je správne registrovaný), zdravotne ošetrenené, kastrované  a 100 percent […]

  2. […] A nikdy žiadna neušla. Takže neviem, stáva sa? A čo robiť keď sa už teda jedná o nechcené nakrytie? (comming […]