Osiny – zakerný suvenír z vychádzky

Kokeršpaniel a osiny. Téma, pri ktorej väčšine z nás naskočí husia koža. Prečo?

Osiny, alebo inak povedané pichľavá tráva, sú veľmi nebezpečná hlavne po vyschnutí (áno, týmto pozdravujeme všetkých, čo trávu na verejných priestranstvách pokosia a nepozbierajú).

veterina-ch.cz
foto © veterina-ch.cz

U kokeršpanielov sa tieto zvyknú prichytiť na srsť a následne môže dôjsť k ich zapichnutiu do kože. Ich špicatý tvar im umožňuje relatívne ľahké cestovanie z vonkajšej strany chlpov ku koži. Tento proces zapichnutia osiny môže trvať od pár minút do pár týždňov, samozrejme čím neskoršie zistenie a zanedbanejšia prevencia, tým horšie..

Podľa miesta, kde k zapichnutiu osiny dôjde, dôjde k prepichnutiu kože v rôzdnom rozsahu a následne sa veci len komplikujú. Veterinárne ošetrenie a antibiotická liečba sú zväčša nutnosťou.

Kde sa osiny u kokrov najčastejšie prichytávajú?

– vnútorné časti ucha (VEĽKÉ POZOR!)

– chuchvalce nerozčesávanej srsti (napr. pod pazuchami)

– medzi vankúšikmi labiek

Ako zistím, že máme osinu?

osiny v UCHU – pes sa často škrabe v jednom uchu a/alebo trasie hlavou (ucho je znečistené)

osiny v UCHU – pes zaskučí a hodí hlavu na bokPOZOR! Zbadali Ste sa žiaľ neskoro, osina už dorazila k bubienku a pravdepodobne ho už prepichla. OKAMŽITE k veterinárovi, bude nasledovať anestézia a následná antibiotická liečba s kontrolami. Po tom, ako si dáte pár faciek za nevšímavosť však nevešajte hlavu úplne, psíkovi sa bubienok vo veľkej väčšine zasa spať zrastie a melódie zvuku bude stále rozoznávať (teda vás bude počuť v “pazvukoch” ale spojí si ich s tým správnym slovom a hluchý nebude)

veterina-ch.cz
foto © veterina-ch.cz

osiny v LABKE – pes si miesto olizuje a obhrýza, začervenané, neskôr mokvá

– INÁ ČASŤ TELA a čo robiť? z dôvodu výchovného hľadiska mladého jedinca, alebo predchádzaniu možného traumatického zážitku môžete doma postihnuté miesto svojpomocne vyholiť/ostrihať  a ísť na veterinu už “predpripravení” (nezabudnite na pozitívnu motiváciu a veľa odmien s heslom – na každú jednu negatívnu skúsenosť musia byť aspoň dve pozitívne). Treba dávať veľký pozor na to, aby Ste si všimli, či Ste osinu našli (ak áno, vezmite ju ukázať. Ak nie, je to zlé, už je vnútri). Ak si nie Ste istí, toto vystrihanie samozrejme zvládne ľavou zadnou aj veterinár a ak Ste neskúsení, šup k veterinárovi okamžite.

Ako predchádzať tomuto problému?

– kontrola po každej prechádzke

– pravidelné dôkladné česanie srsti (aj raz za mesiac je pravidelné, ale tak sme to nemysleli..)

– pravidelná správna úprava labiek

nosenie ochrannej sieťky alebo ideálne overalu (pozor na dobré vetranie!)

vyhýbanie sa plochám, kde sa vyskytujú osiny či už mladé, alebo zrelé, alebo pokosené a nepozbierané

aplikácia psieho kondicionéru alebo iných prípravkov na srsť vie tiež pomôcť

Najhorší možný variant..

– osina v UCHU – ak je bubienok prepichnutý, zvukovod chronicky zúžený a vnútorné ucho poškodené/zapálené, celý zvukovod sa vyberie a ucho sa zašije – predstaviť sa to dá ako “amputácia” ucha.

– osina v UCHU – ak je vnútorné ucho veľmi poškodené, príslušná polovica tváre ochrnie (viečka a papuľka ovisne)

veterina-ch.cz
foto © veterina-ch.cz

– osina v INEJ ČASTI TELA – vie byť veľmi záludná vec. Potom, ako sa prekĺže cez osrstenie ku koži a prenikne cez kožu, vie sa celá vkĺznuť do vnútra jedinca, do jeho napríklad krvného obehu, kde vie putovať, až kým ju nezastaví nejaká prekážka. Takáto prekážka môže byť napríklad vnútro srdca, ktoré potom rada prepichne.. Povery o putovaní osiny v krvnom obehu navždy ostanú poverami. Osina vie putovať, ale iba v podkoží jedinca, a za sebou necháva veľkú zápalovú reakciu, ktorú si skúsený veterinár určite všimne.

A pre toto všetko: dávajte pozor na prevenciu, nepodceňuj túto zdanlivo maličkosť. Osiny sú u kokeršpanielov, ako aj iných dlhosrstých a (dlhouchých ) plemien, veľmi zákerná vec!

 Na článok sa vzťahuje plný © Ellyris. Tento originál článok je možné kopírovať výhradne so súhlasom majiteľa s priznaním kopyrightu a linkom na tento originál článok. V prípade záujmu nás kontaktujte mailom. Ďakujeme za spoluprácu.

One Response

  1. […] položka. Keď nemáte na šteňa, budete mať na potrebné nečakané veterinárne zákroky (napr. osiny)? Ak máte o tomto pochybnosti, ostante pri psovi, ale […]