Falošná gravidita, príznaky a čo s tým

posted in: Nezaradené, Zdravie | 0

Fenka kokeršpaniela, tak ako fenka každého iného plemena, môže mať falošnú graviditu. Falošná gravidita, tiež zvaná pseudogravidita, je (lajicky povedané) štádium, kedy si fenka (a jej telo) myslia, že čakajú šteniatka.

My sme mali falošnú graviditu hneď po prvom háraní u oboch feniek. Pseudogravidita, ak začne, tak začne cca 2 týždne po háraní. Principiálne sa jedná o bežnú vec, treba si však dávať pozor na pár maličkostí.

Príznakyfalošná gravidita príznaky

Hlavným indikátorom stavu falošná gravidita sú

  • zdurené mliečne žľazy (fenke sa nalejú mliečne žľazy mliekom)

Falošná gravidita – ďalšie príznaky

Treba mať na pamäti, že ďalšie príznaky falošnej gravidity sa u jednotlivých feniek rôznia. Jedna môže mať jeden, dva, iná zasa všetky..

  • po stlačení z mliečnych žliaz vyteká mliekofalošná gravidita
  • fenka si zbiera hračky a podobné (ponožky, papuče ) na jedno miesto v domnení, že sú to jej šteniatka
  • snaží sa  vytvoriť si pomyselný pôrodný box (zväčša na miesto s nazbieranými “šteniatkami”)
  • fenka je nadmerne prítulná, občas doslova nalepená na páničkovi
  • fenka sa odmieta venčiť
  • môže byť apatická, bez nálady

Je falošná gravidita nebezpečná?

falošná gravidita u psovPrincipiálne nie.

Nebezpečná však môže byť, pokiaľ sa zapália mliečne žľazy. Preto je nevyhnutná denná domáca kontrola. Pokiaľ fenke nenahmatáte hrčky, alebo ich príliž vysokú teplotu, choďte radšej na veterinu.

Fenka sa môže do svojej role pomyselnej role matky vžiť až príliž, a môže sa to prejaviť na jej prechodnej zmene správania.

Falošná gravidita sa dá “liečiť” hormonálnymi prípravkami, ktoré Vám predpíše veterinár, ale znova platí – pokiaľ to nie je nevyhnutné, zbytočne by som do psa hormóny nepchala.

Čo s tým?

Nič

Pokiaľ teda samozrejme, nemáte žiaden problém. Falošná gravidita vo veľkej väčšine prípadov prechádza sama

Kontrolovať mliečne žľazy

Denne, hmatom a keď pocítite hrčky, alebo ich prílišné zvýšenie teploty, šup na veterinu (dostanete hormonálne tabletky alebo syrupy). Začervenanie zvykne indikovať začínajúci zápal.

Veľa pohybu

veľa behať a ak nechce ísť von, musíte ju tam skrátka dotiahnuť

Pomyselné šteniatka

Niektorí radia aj poschovávať všetky hračky a veci, o ktorých by si mohla myslieť, že sú jej šteniatka. Toto však môže byť, zvädša pri mladom psovi problematickejšie

Záver

falošná graviditaFalošná gravidita je bežná záležitosť. Pravideľná domáca kontrola a dostatok pohybu sú v každom prípade na mieste, avšak všeobecne platí: ako prišlo, tak odišlo.

Teda: pokiaľ Vaša fenka po (prvom) háraní vyzerá takto, je všetko v úplnom poriadku.

Btw, prvé háranie so sebou nesie všelijaké prekvapenia. Fenka po prvom háraní zvykne vypĺznuť a ak sa k tomu pridá aj falošná gravidita, je to vážne zážitok (a odstavenie výstavnej sezóny na pol roka..).

V takom prípade, keep calm and do agility