Československý kastračný program

Táto téma nesúvisí čisto s plemenom anglický kokeršpaniel (úprimne, našťastie, som žiadneho kokríka v núdzi po takejto akcii nevidela), ale to, čo títo ľudia robia, je veľmi obdivuhodné a nemalo by ujsť žiadnemu psíčkarovi.

Československý kastračný program je jeden úžasný program, zabezpečujúci kastrácie v rómskych osadách.

Organizovaný je združením za práva zvierat. Podľa vlastných slov:

Združenie za práva zvierat vzhľadom na situáciu na Slovensku a doposial nevyriešený problém týraných, nechcených a utrácaných zvierat sa rozhodlo spustiť projekt Československý kastračný program. Prečo československého? Na túto myšlienku nás priviedli okrem faktov, že situácia v ČR nie je oveľa lepšia ako v SR aj hromadné vývozy psov zo SR do ČR, kde sa naši češkí susedia sťažujú (podotýkam právom), že adopcia našich psov u nich nie je riešením a ich útulky sa teraz rovnako zapĺňajú.Rozhodli sme sa hľadať spojencov ako na Slovensku, tak v Česku a riešiť situáciu oboch zemí, kde nebude žiadne -“naši psy, vaši psy”. Za sebou máme už niekoľko akcií, ktorých počet stále stúpa, kastrujeme psíkov v rómskych osadách , mačičky tiež.

Ako prebieha kastračná akcia?

10409204_681104191926898_6709272752301323589_n
Vytipujú región. Oslovia obec v ktorej sa daná rómska osada nachádza a dohodnú sa na pomoci. Cca mesiac a pol pred kastračnou akciou idú nafotiť zvieratká a zmonitorovať situáciu. Zbierajú materiálnu a finančnú pomoc. Začne kastračná akcia.

Stále práca v plnom prúde na operačke aj pooperačke, staroslivosť o šteniatka , ktorých je obrovský počet, prosíme píšte na dočasky, vyplňajte formulár, nestíhame, zachraňujeme a ošetrujeme čo sa dá, pomáhajte zdieľaním, mnoho psíkov musí preč a nemajú kam ísť, všetkým , čo ponúkli dočasky sa dnes v noci alebo zajtra ozveme, prosím buďte pri telefónoch, celý deň makáme v osade, tak naozaj to počas dňa nestíhame, ďakujeme za pochopenie.

10513419_10152434139207740_942508763572888556_n

Počas nej sa často nájdu ďalšie psíky a mačičky vo veľmi zlom stave. Najviac z nich ako sa dá (toľko, koľko je dočastných opatier a pôvodní “majitelia” súhlasia) rozmiestnia do dočastných opatier. Kastračná akcia skončí. Hľadajú sa domovy pre zdravé zvieratká z dočastných opatier a tie ostatné sa doliečujú.

Komentárov nám stále pribúda, no psíkov ani mačičky to z osady nezachráni, preto prosíme, aby každý komentujúci aj naozaj reálne pomohol, či už dočaskou, finančne, či materiálne. Hneď budeme o krok bližšie k ich záchrane.

Medzi tým začínajú prípravy na ďalšiu kastračnú akciu. Československý kastračný program je na facebooku.

Ako pomôcť?

zistíš tu, ale hlavne sa jedná o nasledovné body:

– sleduj ich facebook profil, celá ich verejná komunikácia ide cez neho.

adoptuj, alebo zober psíka do dočastnej opatery (prihlasovací formulár nájdeš tu). Psíky, pre ktoré nie je dočastná opatera musia ísť po ošetrení počas kastračnej akcie naspäť do osady. Takáto pomoc je veľmi dôležitá, ale prosím brať na vedomie, že keď sa raz prihlásiš, oni s tebou počítajú, tak ich nesklam. Dočastná opatera znamená, že psík u teba býva a ty sa o neho staráš, ale všetky veterinárne náklady (a často aj náklady na žrádlo) Ti hradí organizácia.

– celý čas prijímajú materiálnu pomoc

10422984_694087067295277_2472806847109478264_n—Odčervovačky (Caniverm tbl, Drontal tbl, Banmith pasta, -Profender)
—Odblšovačky (hlavne Diffusil pre mačky)
—Mlieko pre šteňatá a mačatá (komerčne vyrábané sušené prípravky)
—Krmivo pre šteňatá a mačatá (konzervy, granule)
—Prepravky

No máme ešte jednu prosbu, kto môže prispieť aj touto formou , radi uvítame stravné lístky, ktoré môžeme využiť na stravovanie počas kastračných akcíí pre náš tím, hlavne pre našich hladných veterinárov, ktorí sa počas neustáleho operovania potrebujú tiež posilniť !

– môžeš sa zapojiť do aukcií, kde výťažok putuje priamo na transparentný účet

– prijímajú aj priamu finančnú pomoc. Československý kastračný program je financovaný z darcovských zdrojov, keď ťa to zaujalo, určite im pošli aspoň to jedno pivo:

Akcia v Trebišove mala náklady skoro 8 000€. Koľko bude stáť táto zatiaľ posledná, ešte nevieme.

ÚČET SR:5045910916/0900
SWIFT:GIBASKBX, IBAN:SK3709000000005045910916
ČR: 3546806309/0800
Paypal: predseda@zzpz.sk

Kastračný program

Pár postrehov

– Pokiaľ neodpovedajú ihneď, nebuď znechutený alebo sklamaný, určite sa ozvú Majú pravdepodobne plné ruky práce. Sú to všetko dobrovoľníci.

– Ak vieš o osade, kde by mali pomôcť, nekontaktuj sám obec. Pošli im informácie, oni sa o to postarajú. Nekontaktuj obec na vlastnú päsť, pre obec takáto kastračná akcia nie je úplne zadarmo (hradia napr. ubytovanie pre dobrovoľníkov, zabezpečujú bezpečnosť, .. )

– ďalšie články o tomto programe sú aj tu: vas.cas.sk a trebisov.korzar.sme.sk

– reportáž je a tu, 31. minúta: rtvs.sk

V mene zvieratok z osád ďakujeme za čítanie!

– nasledovné video  do 33.sekundy (skoč na 34. sekundu) NIE JE VHODNÉ PRE MALOLETÝCH A OSOBY S CITLIVOU POVAHOU, ale zobrazuje situáciu:

Na článok sa vzťahuje plný © Ellyris. Tento originál článok je možné kopírovať výhradne so súhlasom majiteľa s priznaním kopyrightu a linkom na tento originál článok. V prípade záujmu nás kontaktujte mailom. Ďakujeme za spoluprácu.

One Response

  1. […] rada predstavila ďaľší super projekt na podporu opustených psíkov (ten predchádzajúci bol o kastračnom programe), pre inšpiráciu ako pomôcť […]